Ona tako može na miru ležati znajući da mlijeko stiže tamo gdje treba. Može to saznavati i da ne gleda mačiće. I ona prede i tako daje do znanja mačićima da je i ona zadovoljna.
Predenjem, trljanjem uz tijelo i visoko dignutim ravnim repom mačke u pravilu šalju signale pomirljivosti i izražavaju želju da otklone nečiju agresivnost.
Možemo reći da mačka i pod stresom prede, izvodeći to poput mantre za opuštanje i umirenje duha.
Međutim, mačke predu i kada ih nešto boli kako bi time same sebe malo utješile.
Točno je da zadovoljna mačka prede, ali zadovoljstvo nipošto nije jedini preduvjet predenja. Brojna promatranja pokazuju da mačka prede i kad ju nešto boli ili kad je ranjena.
Mačka će presti i prilikom okota. Nije poznato je li to zbog sretnog išćekivanja ili je u tom slučaju to mantra za opuštanje.
Jačina frekvencije kojom mačka preda je između 20 i 200 Hz, a zanimljivo je da frekvencija u tom rasponu pospješuje rast i zacjeljivanje kostiju.
Mačka predenjem signalizira naklonost nekom ili nečem, dakle, naklono socijalno raspoloženje. Njime ranjena mačka, na primjer, može signalizirati veterinaru da osjeća potrebu za prijateljstvom ili može emitirati vlasniku signal zahvalnosti za nešto što je za nju učinio.
Postoje bolnice i umirovljenički domovi koji mačke koriste kao terapijske životinje jer su istraživanja pokazala da vlasnici mačaka imaju niži krvni tlak, osobito kod starijih osoba.