Posebnu pozornost treba posvetiti zaštiti očiju. Intenzivno izlaganje sunčevim zrakama može dovesti do opeklina vjeđa, spojnice oka (konjunktive) i rožnice, koje od topline mogu presušiti, ispucati, ljuštiti se i jako boljeti. Oko je u grču i ne može se otvoriti.
Takvo stanje, srećom, uz mirovanje i kapanje kapi, prolazi za dan-dva. No, sunčeve zrake mogu nepovratno oštetiti unutrašnjost oka, leću i očnu pozadinu. Toga nismo svjesni jer oštećenja u dubini oka ne bole. Posljedice mogu biti zamućenje leće (katarakta) i propadanje vidnih stanica na očnoj pozadini, koje je trajno.
Stoga je na suncu neophodno zaštititi oči sunčanim naočalama. Jedini uvjet koji one moraju zadovoljavati jest da “stakla” imaju filtar koji ne dopušta prodiranje štetnih UV-zraka (do 400 nm valne duljine). Sve ostalo pitanje je izbora, ukusa i materijalne mogućnosti.
Danas postoje različiti materijali od kojih se bruse “stakla”: ona mogu biti prava, tzv. mineralne leće ili od plastike. Nekada je strah od plastike bio opravdan, no danas je plastika tako kvalitetna da nema razlike u odnosu na staklo. Prednosti su joj što je lagana i teže se ošteti, a pri lomljenju se ne rasprsne u sitne komadiće kao staklo. Zatamnjenje može biti po potrebi 25-75%, obojenost različitim bojama, s dioptrijom ili bez nje. Od boja, oku je najugodnija siva (čisto siva, dimno siva, smeđe siva, zeleno siva). Postoje i stakla koja ne mijenjaju vanjske boje, a pogodna su za vozače. Djeca sa sunčanim naočalama ne prate modu. I njima su naočale potrebne, iste kao i za odrasle, sa zaštitnim UV filtrom. Nemojte djeci kupovati naočale “na placi”, plastične i tamne, a bez filtra, jer će se zbog zatamnjenja njihova zjenica proširiti da ulovi
više svjetla i time izravno otvoriti vrata za štetne sunčeve zrake, pri čemu imamo lažni osjećaj sigurnosti.
Kod kupnje naočala potrebno je tražiti i deklaraciju u kojoj proizvođač navodi karakteristike stakala te garantira kvalitetu proizvoda.
Posljedice pretjeranog izlaganja očiju suncu očituju se tek za puno godina i zato na oči trebamo misliti uvijek.
U nastavku donosimo nekoliko savjeta za zdrave oči tokom ljeta
Smatra se da su upravo ultraljubičaste zrake jedan od glavnih uzroka razvoja degeneracije žute pjege koja je presudna za oštrinu vida. Kao dodatni rizici ljetnog razdoblja smatraju se i boravak u bazenu, moru i klimatiziranim prostorima. Naime, standard življenja koji podrazumijeva rashlađene prostore ugodne tijelu s druge su strane otežavajuća okolnost za oko koje ‘ispašta’ zbog iznimno suhog zraka.
More i bazeni jednako su agresivni za oči, a posebno za nositelje kontaktnih leća u smislu razvoja infekcija. Riječ je o cijelom nizu mogućih upalnih procesa, počevši od jednostavnih iritacija, preko lakših infekcija do onih teških koje mogu zavšiti i oštećenjem pa čak i gubitkom vida.
Važni savjeti za tvoje oči:
- Posebnu pozornost posveti kvaliteti stakala sunčanih naočala te kupuj samo one s valjanom deklaracijom – pitaj svog oftalmologa i optičara za savjet
- Izaberi zaštitne naočale primjerena oblika da što manje moguće propuštaju ultraljubičaste zrake pa tako i sa strane te odozdo (refleksije od vodenih površina i sl.)
- Ne gledaj u sunce i ne zaboravi da i voda reflektira zrake štetne za tvoje oči
- Koristi kontaktne leće s visokim faktorom UV zaštite koje su odličan nadomjestak za sunčane naočale posebice prilikom ljetnih aktivnosti poput kupanja, jedrenja, tenisa, vožnje biciklom
- Imaj uza se kvalitetne kapljice kao nadomjestak za očne suze u suhim i klimatiziranim prostorima, te na vjetru i u prašini
- Primjetiš li crvenilo, sekreciju, preosjetljivost na svjetlo koja ne prolazi, nego se naprotiv pogoršava – posjeti liječnika.
- Izbjegavaj odlazak u bazen s kontaktnim lećama, a ukoliko to činiš koristi isključivo jednodnevne leće