Mrtvo more nastalo je prije 3 milijuna godina i najniža je točka na zemlji. Leži 400 m ispod morske površine, i svake godine sve više tone. Sadrži 43 bilijuna metričkih tona soli. Iako u mrtvo more utiče rijeka Jordan i druge pritoke nikakva voda iz njega ne istiće! Voda je smrtonosna za svaka živa bića, a obale prekrivaju bijeli kristali soli. Ribe koje slučajno zalutaju u vode mrtvog mora gotovo trenutno ugibaju, a njihova tijela ubrzo prekriju kristali soli.
Iako se kupajući u Mrtvom moru ne možete utopiti, možete umrijeti ako popijete previše vode. Ove alarmantne podatke je objavila izraelska agencija za spašavanje. “Radim kao spasilac na plaži i ljudi me često pitaju zašto je potreban spasilac ako se ne mogu utopiti. Tada im redovno objašnjavam kako mogu umrijeti ako popiju veću količinu vode, što im je isto kao da popiju otrov”, otkriva spasilac za “Reuters”.
Njegove riječi potvrđuju i znanstvenici. Naime, u trenutku kad u tijelo uđe tekućina u kojoj je 33 posto soli, poremeti se ravnoteža elektrolita i organima prijeti otkazivanje.
Kupanje u Mrtvom moru opasno je za osobe koje imaju: zarazne bolesti; zatajenje bubrega; epilepsije; ciroze i drugih bolesti jetre; maligni tumori; teški dijabetes; alkoholizam ili ovisnost o drogama; alergičanreakcije u akutnim oblicima; infarkt miokarda ili moždani udar.
Ljeti, temperatura zraka često prelazi 40⁰ Celzija, stoga se ova regija ne bi trebala smatrati toplinski tolerantnom za odmor i tretman.
Kada sluznice dođu u kontakt s vodom, odmah počinju jesti, što je vrlo opasno za zdravlje, pa je ronjenje s glavom ovdje zabranjeno.
Zbog velike slanosti voda je gusta, „teška“, kako su je stari nazivali, masna na dodir. Neugodno je plivati u njemu, lakše je i najbolje ležati na površini, kao u ležaljci, sunčajući se na suncu. Zbog niske razine vode u odnosu na Svjetski ocean na Mrtvom moru i sloja prirodne pare, uočava se slabo ultraljubičasto zračenje .
Savjeti za kupanje u Mrtvom moru
- Ulazak u vodu ne duži od20 minutai ne više od1 puta dnevno . U iznimnim slučajevima dopušteno je 2-3 kupanja, ali s razmakom od najmanje tri sata.
- Poželjno je plivati u gumenim ili plutenim cipelama zbog obilja oštrog kamenja i kristala soli na dnu.
Svi postupci kupanja, uključujući ulazak i izlazak iz vode, trebali bi se sastojati odglatkih pokreta . Oštro mahanje ruku ili nogu tvori kapljice koje mogu pasti na druge. - Ne ronite ni pod kojim okolnostima.
- Osjećaj peckanja ili laganog peckanja, nemojte paničariti – jer mineralne komponente vode utječu na kožu.
- Ako vam voda iz Mrtvog mora dospije u oči, usta ili nos, odmah isperite obilnim količinama izuzetno svježe vode.
- Dok plivate i nakon njega , ne dodirujte nos ili oči .
- Nakon izlaska iz vode, odmah istuširajte svježu vodu koja se nalazi ukabine na plaži i pobrinite se da se sva sol ispere s tijela, operite glavu šamponom.